13 października, 2021

KPP Polonia

strona fanów

Polonia Warszawa – rys historyczny

Polonia Warszawa jest najstarszym klubem sportowym stolicy Polski. Jej korzenie sięgają przełomu 1911 i 1912 roku. Od początku wizytówką klubu i najpopularniejszą sekcją byli piłkarze. Przysporzyli klubowi najwięcej sławy, sięgając po najwyższe laury w polskim futbolu. Od 1913 roku drużyna Polonii występuje w czarnych koszulach, od których wziął się przydomek Klubu.

        W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo Polski w 1921 roku zespół Polonii zdobył tytuł wicemistrzowski. Ten sukces piłkarze „Czarnych Koszul” powtórzyli jeszcze w 1926 r. oraz w sezonie 1997/98. Ich największym do tej pory osiągnięciem jest jednak zdobycie dwóch tytułów mistrza Polski – w roku 1946, w pierwszych powojennych rozgrywkach mistrzowskich, i w sezonie 1999/2000.

        W 1952 roku zespół Polonii wywalczył Puchar Polski. Równocześnie jednak drużyna spadła z I ligi. Rozpoczął się trwający przez cały okres PRL regres klubu, który najboleśniej dotknął sekcję piłkarską – w latach 1953-93 piłkarze Polonii występowali na poziomie II lub III ligi.

Powrót „Czarnych Koszul” do ekstraklasy, w co niezmiennie wierzył Jerzy Piekarzewski, człowiek-legenda Polonii Warszawa, związany z tym klubem od 1948 roku, okazał się możliwy dopiero w nowych warunkach ustrojowych. Wiosną 1993 piłkarze awansowali, po 41 latach przerwy, do I ligi, ale wytrwali na tym poziomie rozgrywek tylko rok. Klubowi zabrakło wówczas wystarczających podstaw finansowych do zadomowienia się na dłużej w ekstraklasie. Przełom wiąże się z przejęciem w roku 1996 sekcji piłkarskiej przez Janusza Romanowskiego – założyciela nowej struktury organizacyjnej sekcji pod nazwą Klub Piłkarski „Polonia” Sportowa Spółka Akcyjna. Wiosną 1996 r. piłkarze Polonii powtórnie powrócili w pierwszoligowe szeregi. W 1998 roku zdobyli tytuł wicemistrza Polski, co zaowocowało debiutem w Pucharze UEFA. Dwukrotnie startowali też w rozgrywkach Intertoto, w 1999 roku dochodząc do półfinału tych rozgrywek.

Od 1 kwietnia 2000 pierwszy zespół KP Polonia S.S.A. występował pod nazwą HOOP Polonia, co związane było z pozyskaniem nowego sponsora. W zakończonym sezonie 1999/2000 drużyna wywalczyła tytuł mistrza Polski oraz Puchar Ligi 2000 i Superpuchar 2000.

Polonia była zawsze silnie związana z historią Warszawy, jest klubem o rdzennie warszawskich korzeniach. Wśród założycieli klubu byli przedstawiciele starych warszawskich rodów, m.in. Gebethnerów i Lothów. W latach 1931-39 prezesem Polonii został gen. Kazimierz Sosnkowski, późniejszy Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej, co było jedną z przyczyn niechęci do klubu władz komunistycznych. Wśród zawodników Polonii znajdujemy wielu żołnierzy Armii Krajowej, uczestników Powstania Warszawskiego. Barwy „Czarnych Koszul” reprezentowała plejada reprezentantów Polski, m.in. kapitan kadry w legendarnym meczu mistrzostw świata 1938 z Brazylią (4:5) Władysław Szczepaniak, który mając ukończone 36 lat (!) świętował w 1946 riku zdobycie pierwszego w historii klubu tytułu mistrza kraju; zwycięzca pierwszego plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (za 1932 rok) Jerzy Bułanow oraz Henryk Borucz, znakomity bramkarz, wielokrotny reprezentant kraju. Klub niezmiennie słynął z dobrej pracy z młodzieżą, do dziś zespoły juniorów Polonii wyróżniają się we wszystkich grupach rozgrywkowych.